koronawirus-baner

KKSW Twierdza Kostrzyn zaprasza!

twierdza002Kostrzyńskie Stowarzyszenie Sportów Walki Klub Sportowy „TWIERDZA” w Kostrzynie nad Odrą to stosunkowo młode stowarzyszenie sportowe, które szkoli dzieci, młodzież i dorosłych w szeoko pojętych sztukach walki. Twierdza to nie tylko BJJ (Brazylijskie jiu-jitsu) ale także kickboxing, zajęcia dla dziewcząt oraz profilaktyka prozdrowotna dla dzieci! Siedzibą KSSW KS Twierdza jest lokal położony w bezpośrednim sąsiedztwie DH Piast, tuż obok dwóch dużych osiedli, popularnie zwany „Chatynką”.

O tym, dlaczego warto tutaj przyjść rozmawiam z Michałem Wilkowskim - założycielem, trenerem, zawodnikiem i człowiekiem, który należy do tych pozytywnie zakręconych ludzi, którzy swoją pozytywną energią zarażają wszystkich wokoło!

Czym jest dla Ciebie BJJ?

Michał Wilkowski (MW):Brazylisjkie jiu-jitsu (BJJ)jest to połączenie judo, czyli walki w stójce oraz jiu-jitsu [wym. dżu dżi tsu - przyp. BS] NeWaza czyli walki typowo parterowej. Sport ten polega głównie na tym, że musimy naszego przeciwnika obalić, poddać lub pokonać na punkty w rywalizacji sportowej. Poddanie to nic innego jak duszenie, które przeciwnik odklepuje lub założenie dźwigni na rękę, nogę, kark czy inną kończynę. Natomiast dla mnie BJJ nie jest „tylko” sportem, to sposób życia. Osobiście preferuję takie podejście do sportu, gdzie premiuje się i honoruje zdrową rywalizację sportową. Chodzi mi o to, że nie trenujemy po to, żeby wyjść na ulicę i szukać wrażeń, ale kształtujemy charakter przez sport. I w takim duchu pracujemy tutaj.

A kto może trenować?

MW: Jeśli chodzi o BJJ, to szkolenie zaczynamy już od czterolatków. Pierwsza nasza grupa to wiek 4-6 lat, a zajęcia odbywają się pod hasłem „Maluchy na matę”. Zajęcia odbywają się w poniedziałki i czwartki od 16:30 do 17:20. Są to zajęcia ogólnorozwojowe, gdzie nie uczymy jeszcze walki. Wprowadzamy raczej element dyscypliny i ćwiczenia, które mają na celu rozwinięcie psychomotoryki: koordynację ruchową, szybkość, zwinność i sprawność. Ta grupa ćwiczy już w kimonach, które oczywiście zapewniamy naszym dzieciakom. Zajęcia na tym etapie to rozgrzewka, potem przez 20 minut praca nad wcześniej wspomnianymi elementami poprzez prowadzenie różnego rodzaju gier. Potem przez dziesięć minut wprowadzam już elementy BJJ w parach, a zajęcia kończę jakąś grą zespołową. W tej chwili grupa liczy dwadzieścia chłopców ale już wiem, że kolejne nabory to kolejne grupy...

Wiem, że trenujecie nie tylko dzieci. Czy macie starsze grupy?

MW: Oczywiście! Kolejna grupa to licząca dwadzieścia osób w wieku od 7 do 13/14 lat. Tu już stawiamy nacisk na podstawy BJJ. Uczą się obaleń, duszeń technik walki w parach. Chcę podkreślić, że nie mam absolutnie żadnego parcia na wynik i dla mnie najważniejsze jest bezpieczeństwo. W tej grupie stawiam na rozwój psychoruchowy i psychorozwojowy, a co najważniejsze: udział w treningach musi sprawiać radość! Nie jest dla mnie ważne, czy dzieciaki zdobędą medal czy tytuł, ale to żeby się mogły one rozwijać. Wiem jednak, jak ważna jest rywalizacja sportowa i dlatego też z tą grupą będę chciał startować w zawodach, żeby mogli się sprawdzić. Chciałbym w przyszłości stworzyć cykliczną imprezę pn. „Bitwa o Twierdzę Kostrzyn”, a pierwsze zawody planuję już na 1 czerwca!

A co z dorosłymi?

MW: Generalnie jest tak, że jeśli dana osoba odstaje od grupy 7-14 lat i widzę, że warunki fizyczne pozwalają na trening z grupą 15+ to przecież nie mogę kogoś zatrzymać tylko dlatego, że ma te 13 lat!     W tej grupie trenuje już trzynastoletnia   Aldona, która ma już za sobą pierwsze     zawody w Policach. Jest tutaj jeszcze kilku nastolatków i spora liczba osób 30+. W sumie około dwudziestu osób, ale większość stanowi tutaj młodzież. Ale to nie wszystko, bo dorosłych zapraszamy też na zajęcia kickboxingu!

twierdza003

Mówisz poważnie? W naszym mieście można profesjonalnie trenować ten sport?

MW: No jasne! Zajęcia prowadzi znakomity zawodnik, fajny trener, który wywodzi się ze świebodzińskiej szkoły Żytkiewicza i Matkowskiego. Sławek Przypis, który prowadzi u nas zajęcia, jest zresztą zawodowym zawodnikiem kickboxingu i jest obecnie Mistrzem Europy. Zajęcia prowadzone są w dwóch grupach. Kickboxing jest sportem uderzanym, więc dolna granica wieku to 7 lat. Tutaj również nie ma sztucznych barier wiekowych i po prostu jeśli komuś warunki na to pozwalają trenuje w grupie dorosłych, czyli 14+. Już na dniach ruszą zapisy do młodszej grupy, która liczy obecnie około dziesięciu osób, a w dorosłej mamy 20 wspaniałych kobiet i mężczyzn.

Słyszałem też, że dla dziewcząt macie też inne zajęcia, które odbywają się tutaj...

MW: Nic się przed Tobą nie ukryje (śmiech). Tak, od kwietnia uruchomiliśmy kurs gimnastyka i akrobatyka dla dziewcząt. To będą zajęcia prowadzone w środy i piątki od godziny 15:30 przez dwóch świetnych chłopaków z Dębna, którzy tam z powodzeniem takie kursy już prowadzą. Zajęcia to połączenie: gimnastyki, akrobatyki i Capoeiry, czyli znowu brazylijskie rytmy. Jest to nasza oferta dla dziewcząt od 7-14 lat, które nie chcą grać w piłkę czy siatkę, a szukają aktywności sportowej. Myślę, że tutaj będą mogły się zrealizować.

Wróćmy jednak dla dzieci, bo kiedyś już rozmawialiśmy o programie zdrowotnym dla naszych najmłodszych...

MW: Masz pewnie na myśli „Akademię zdrowych stópek”. Jest to pierwszy poważny program profilaktyki wad postawy w grupie przedszkolnej, który będziemy prowadzić z dwoma fizjoterapeutkami. Jest to program, który rozpoczniemy od badań przesiewowych w przedszkolach. Tam dzieci, które mają skrzywienia stóp, wady stóp, skrzywienia nóżek i inne wady zakwalifikujemy do udziału w Akademii, Następnie dwa razy w tygodniu będziemy prowadzić zajęcia korekcyjne ale program ma nieco szerszy horyzont. W ramach tego część zajęć będzie odbywać się też w domu pod kontrolą rodziców. Na przykład dziecko będzie musiało codziennie przed wyjściem z domu złapać woreczek stópką i wrzucić do kosza. Chcemy też zająć się wadami postawy. Chciałbym wystartować z tymi programami już we wrześniu.

A jak się zapisać na treningi?

MW: Prowadzimy w zasadzie nabór ciągły. Zachęcam, aby przyjść z dzieckiem, aby mogło zobaczyć trening. Można się z nami skontaktować przez FB lub osobiście...

...a my do tematu z pewnością wrócimy! Dzięki za rozmowę i do zobaczenia!

 twierdza001

biuro

KORONAWIRUS

01-korona
OGÓLNE ZALECENIA 
 
mycie
JAK MYĆ RĘCE?
 
02-podejrzenie
PODEJRZEWASZ ZARAŻENIE?
 
seniorzy
INFORMACJE DLA SENIORÓW
 
06-zalecenia
ZALECENIA (4.04.2020)
 
koronawirus-baner 
WIĘCEJ:

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo