koronawirus-baner

bo MUKS PS najlepszy jest!

gorzelakMUKS Przyjaciół Sportu Kostrzyn nad Odrą to klub sportowy, który do życia został powołany 17 grudnia 2013 roku. Od początku swojego istnienia zajmuje się szeroko pojętą żeńską piłką nożną - od szkolenia dziewcząt, aż po rozgrywki kobiecej piłki seniorskiej. Mieszkańcom naszego miasta nazwa ta kojarzy się głównie ze świetnymi występami naszych trzecioligowych piłkarek, które są na dobrej drodze do awansu do II Ligi Kobiet, ale to nie jedyne sukcesy naszych kostrzyńskich Orliczek, o czym rozmawiamy ze Stanisławem Gorzelakiem, związanym z klubem od początku jego istnienia.

Skąd pomysł na żeński klub sportowy w naszym mieście?

Impulsem była moja wnuczka, która chodziła na treningi piłki ręcznej z chłopcami: 40 chłopaków i jedna dziewczyna! No i właśnie ta dziewięciolatka nasunęła mi taką refleksję, że przecież jedna dziewczyna nie stworzy drużyny piłki ręcznej, ale może spróbować stworzyć drużynę piłki nożnej? Obserwowałem bowiem treningi piłkarskie dziewcząt z chłopcami i trudno było mi się pogodzić z sytuacją, że nasze najlepsze piłkarki trafiały do Stilonu Gorzów. I tak to się zaczęło. Na pierwszy trening, który odbył się w marcu 2014 roku przyszły trzy osoby. Ale w czerwcu tych osób było już 24, mogliśmy więc zagrać sparing z SP Cychry. I tak powoli, krok po kroku, udało się powołać sekcję sportową, gdzie zatrudnieni są trenerzy prowadzący swoje grupy wiekowe. W chwili obecnej czterech trenerów szkoli około 60 dziewcząt.

Mówiąc o sekcji sportowej ma Pan zapewne na myśli MUKS Przyjaciół Sportu Kostrzyn nad Odrą, który z sukcesami reprezentuje nasze miasto na międzynarodowych boiskach. A skąd pomysł właśnie na taką formę organizacyjną?

MUKS to skrót od Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy. Od dłuższego czasu w naszym mieście powstawały UKS-y, a my, żeby stworzyć sobie możliwość istnienia nie tylko w oparciu o jedną szkołę, ale może nawet o szkoły spoza Kostrzyna - powołaliśmy do życia MUKS „Przyjaciół Sportu” Kostrzyn nad Odrą. Nasz klub to nie tylko szkolenie dzieci i młodzieży, ale również kontynuacja tej pracy z osobami dorosłymi. 26 września 2015 w Kostrzynie nad Odrą odbyła się inauguracja III Ligi Kobiet, którą początkowo prowadził trener Walery Kowalewski, pozyskując do drużyny dziewczyny ze swojej szkoły oraz z kostrzyńskiego zespołu szkół. Początkowo były wysokie porażki, które w znacznej mierze zniechęciły część zawodniczek do dalszej gry. Spowodowało to, że musieliśmy do składu wstawiać młodsze piłkarki, które uzupełniały tą drużynę. Nastąpiła również zmiana trenera, a funkcją tą powierzono właśnie mi, za co w tym miejscu serdecznie dziękuję. Tak zbudowana drużyna zdobywała doświadczenie i przyniosło to efekty w obecnym sezonie, gdzie zajmujemy pierwsze miejsce po rundzie jesiennej z perspektywami na awans do II Ligi Kobiet!

muksZanim jednak przejdziemy do piłki seniorskiej, chciałbym wrócić na chwilę do szkolenia dziewcząt. Jak ono wygląda w MUKS PS Kostrzyn?

Szkolenie piłkarskie zaczynamy od pierwszej klasy szkoły podstawowej, choć zdarzają się dziewczynki w wieku sześciu lat. Ta najmłodsza grupa pod okiem trenera Adama Bogdańskiego bawi się piłką, bada czy odpowiada im ta dyscyplina czy nie. Kończąc pierwszą klasę, zagrają w Tymbarku, który często decyduje o tym, że zawodniczki świadomie „chcą” trenować piłkę nożną. Potem jest drugi etap szkolenia, który przypada na drugą-trzecią klasę. Trenerem tej grupy jest Zenon Chmielewski. Kolejnym etapem szkolenia jest czwarta-szósta klasa szkoły podstawowej, nazywana przez nas grupą średnią, gdzie dziewczęta trenuje Tomasz Zieliński. Od siódmej klasy piłkarki są już kandydatkami do gry w zespole trzecioligowym, w związku z czym treningi prowadzone są przeze mnie. Na tym etapie dziewczęta trenują już z naszymi ligowcami, grają sparingi, uczą się obowiązujących na boisku schematów. W ten sposób mamy w pełni ukształtowaną zawodniczkę, która: rozumie grę, komunikuje się z innymi zawodniczkami i umie zachować się na boisku podczas meczu. Dzięki temu systemowi szkolenia dochodzimy więc do tego, że mamy całkiem młodą drużynę, która bardzo dobrze funkcjonuje.

Pan trener niezwykle skromnie podsumował dotychczasowe osiągnięcia, a przecież kostrzyńskie piłkarki są powoływane do kadry województwa, osiągają sukcesy na arenie ogólnopolskiej….

No, jeśli trenuje się siedem lat - to widać już efekty. Taka dziewczynka potrafi już nawet podbić tysiąc razy podbić piłkę żonglując, czego nie potrafi niejeden chłopiec. Nasze wychowanki, są powoływane nie tylko do kadry województwa, są już nawet sygnały z kadry narodowej. Naszymi najzdolniejszymi zawodniczkami są: Justyna Wit, Bianka Raduj czy Daria Czarnak. Jeśli chodzi o dotychczasowe osiągnięcia, to cieszy nas szczególnie szóste miejsce w Turnieju Tymbarka, gdzie nasze miasto reprezentowane właśnie przez MUKS PS Kostrzyn nad Odrą mogło zmierzyć się z najlepszymi klubami w Polsce! W Mistrzostwach Polski wciąż nie udało nam się dotrzeć do finału, ale pewnie przyjdzie taki czas - kolejna edycja Mistrzostw Polski U13 ma być rozgrywana właśnie w Kostrzynie nad Odrą, może więc nasza murawa przyniesie nam szczęście? Chciałbym też dodać, że jesteśmy już popularni w naszym regionie i rozpoznawani na piłkarskiej mapie Polski, ale nie tylko. W związku z tym, że dobrze prezentujemy się na boiskach, jesteśmy chętnie zapraszani na turnieje do sąsiadów, którzy chętnie nas widzą - graliśmy już w Berlinie, Seelow czy innych miastach na terenie Niemiec.

Nie możemy zapominać także o coraz lepiej prezentującej się drużynie trzecioligowej. Czy uważa Pan, że nasze piłkarki są już gotowe na II Ligę Kobiet?

Tak jak wspomniałem, nasze młode zawodniczki mogą już grać w zespole trzecioligowym, a nasza drużyna - złożona z doświadczonych piłkarek oraz właśnie tych młodych gra coraz lepiej, mecze są coraz bardziej widowiskowe i jest co oglądać! Nie jest to tak, jak sobie niektórzy wyobrażają, że wszyscy biegają za jedną piłką, ale na boisku widać realizację założeń taktycznych, dzięki czemu niejednokrotnie wygrywamy. A przecież na początku przegrywaliśmy, i to wysoko... trafił się tam jakiś remisik… A teraz? Teraz potrafimy wygrać, i to wysoko, a przeciwnicy zaczynają się nas już obawiać. Natomiast jest jeden problem: z reguły dziewczęta kończąc szkołę średnią kończą swoje kariery piłkarskie poświęcając się studiom, pracy czy rodzinie. Wiosną zrezygnowały dwie czołowe zawodniczki, po zakończeniu rundy jesiennej odeszły kolejne dwie z pierwszego składu i obecnie nasz zespół opiera się na młodzieży. A przecież młoda piłkarka w starciu z dużo starszą koleżanką ma jednak obawy, szacunek, a może brak odwagi przed rywalką powoduje, że dziewczęta często nie pokazują pełni swych możliwości na boisku. Wola walki często jednak powoduje, że potrafią się przełamać i nawiązać równorzędną walkę, ba, nawet wygrać z dużo starszymi rywalkami. Myślę, ze duże znaczenie ma to, że obok nich występują starsze i bardziej doświadczone koleżanki, które potrafią wziąć ciężar gry na siebie. W rundzie rewanżowej o wynikach będzie decydować forma średniej grupy, gdzie zawodniczki powinny się jeszcze uczyć, a będą musiały kreować grę naszego zespołu. Myślę jednak, że sprawa awansu jest otwarta, wszak pierwsze miejsce w tabeli to nie przypadek!

Wygląda to po prostu fantastycznie, ale uciekło mi jedno pytanie - jak można stać się zawodniczką MUKS Przyjaciół Sportu Kostrzyn nad Odrą?

Rekrutację prowadzimy poprzez szkoły, gdzie wychowawcom klas pierwszych przekazujemy informację o naborze. Starsze dziewczęta mogą kontaktować się z nami poprzez profil na FaceBooku czy wspomnianych wcześniej trenerów. Kiedy pogoda na to pozwala, trenujemy na obiektach kostrzyńskiego MOSiR, a zimą przechodzimy do hal sportowych. Grafiki są dostępne na stronie www.mosir-kostrzyn.pl oraz na naszym profilu, zatem zachęcam do kontaktu! Warto wspomnieć, że każda z drużyn ma swoje stroje meczowe, a nasze piłkarki upodobały sobie czerń. Jeśli chodzi o składki to w tej chwili wynoszą one 30 zł miesięcznie. Muszę w tym miejscu dodać, że mamy własny transport, którym dojeżdżamy na mecze, a kobieca piłka nożna to często dalsze wyjazdy jak Poznań, Żagań czy Zielona Góra.

Na koniec pytanie, które nurtuje niejednego kibica - w kolejnym sezonie będzie II Liga?

W związku z osłabieniem drużyny, o którym już wspominałem, trudno będzie obronić to pierwsze miejsce w trzeciej lidze. Jeśli to się uda czekają nas trzystopniowe baraże. Zmienia się organizacja kobiecej piłki nożnej w Polsce i z czterech II lig zostaną tylko dwie. Zatem trzeci etap baraży to będzie mecz pomiędzy trzecią drużyną obecnej II Ligi a mistrzem III Ligii, który przeszedł wcześniej dwa etapy selekcji. Będzie więc ciężko, ale zobaczymy…  

biuro

KORONAWIRUS

01-korona
OGÓLNE ZALECENIA 
 
mycie
JAK MYĆ RĘCE?
 
02-podejrzenie
PODEJRZEWASZ ZARAŻENIE?
 
seniorzy
INFORMACJE DLA SENIORÓW
 
06-zalecenia
ZALECENIA (4.04.2020)
 
koronawirus-baner 
WIĘCEJ:

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo