koronawirus-baner

30-lecie Koła Związku Sybiraków

IMG 1197W roku 2019 przypada 30-lecie słubickiego Koła Związku Sybiraków. Związek Sybiraków został reaktywowany w 1989 roku, nawiązuje do tradycji z 1928 roku i opiera swoją działalność na pracy społecznej członków. Zrzesza byłych zesłańców i ich potomków. Tragedię Sybiraków trudno opisać słowami. Ci, którym udało się przeżyć na zesłaniu, wrócili z Syberii osiedlając się w różnych częściach Polski, w tym na Ziemi Słubickiej. Sybiracy to ludzie, którzy nagle, niespodziewanie i brutalnie zostali wypędzeni z domów rodzinnych na Kresach Rzeczypospolitej Polski. Ludzie, którzy przeżyli na zesłaniu dzieciństwo, stracili tam swoich najbliższych i powrócili do kraju.

IMG 1344

8 października 2019 w słubickiej bibliotece odbyły się uroczyste obchody 30-lecia działalności słubickiego Koła Związku Sybiraków. W jubileuszu wzięli udział między innymi: członkowie słubickiego Koła oraz członkowie Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Gorzowie Wlkp., w Warszawie oraz Rzepinie, kapłani słubickiej parafii, przedstawiciele zaprzyjaźnionych organizacji i stowarzyszeń oraz instytucji samorządowych i kulturalnych. Swoją obecnością zaszczycili nas również władze miasta, powiatu, przedstawiciele szkół oraz młodzież. Uroczystość połączona była z otwarciem wystawy pod hasłem „Zesłani na Sybir”, która prezentuje - pamiątki historyczne, zdjęcia, świadectwa, przedmioty oraz wiersze zachowane przez członków słubickiego Koła Związku Sybiraków.

IMG 1239

W gali wzięła udział młodzież ze Szkoły Podstawowej Nr 2 pod opieką p. R. Hołyńskiego z przygotowanym występem artystycznym, która wierszem i piosenką przypominała o tragicznych wydarzeniach sprzed kilkudziesięciu lat. Sybiracy opowiadają ze łzami w oczach o bydlęcych wagonach, w których nie było łóżek, gdzie panował straszny ścisk, a za toaletę służył nieosłonięty w żaden sposób otwór w podłodze wagonu. Opowiadali o swoim najtrudniejszym okresie życia, o swoich traumatycznych przeżyciach, jednocześnie pragnąc aby pamięć po nich nie zaginęła. Droga do wolności, do Polski była okupiona cierpieniem, śmiercią i łzami. Dziś, ostatni Sybiracy powoli odchodzą, a wraz z nimi wspomnienia i opowieści z nieludzkiej ziemi. Spotkanie to było żywą lekcją historii, która niesie przesłanie, że wartości takie, jak wiara, honor, nadzieja, miłość, rodzina, ojczyzna pozwalają człowiekowi przetrwać nawet najtrudniejsze chwile.

IMG 1415

Licznie zgromadzeni goście podziękowali członkom Koła za kultywowanie pamięci o zesłaniu na Sybir, za aktywność i zaangażowanie w życie miasta. Galę 30-lecia zakończono zaproszeniem na wystawę i skromny poczęstunek. Zarząd Koła Sybiraków w Słubicach i Biblioteka Publiczna zapraszają wszystkich chętnych do obejrzenia wystawy, która mieści się w słubickiej bibliotece.

 

biuro

KORONAWIRUS

01-korona
OGÓLNE ZALECENIA 
 
mycie
JAK MYĆ RĘCE?
 
02-podejrzenie
PODEJRZEWASZ ZARAŻENIE?
 
seniorzy
INFORMACJE DLA SENIORÓW
 
06-zalecenia
ZALECENIA (4.04.2020)
 
koronawirus-baner 
WIĘCEJ:

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo